PODCZAS WIZYTY W GABINECIE PODOLOGICZNYM UZYSKASZ POMOC W ZAKRESIE DIAGNOZY I LECZENIA ZMIAN W OBRĘBIE STÓP:

- hiperkeratozy czyli usunięcie zrogowaciałego naskórka 

- usunięcie odcisków

- pękających pięt I rozpadlin

- grzybice paznokci i skóry stóp

- brodawek wirusowych

- nadpotliwości stóp

- haluksów 

- prawidłowego skrócenia paznokci zdrowych

- opracowania paznokci chorobowo zmienionych

- łuszczyca paznokci

- rekonstrukcji płytki

- usunięciu wrastającego elementu z wału

- wykonujemy odciążenia bolesnych miejsc za pomocą ortez lub wkładek

- udzielamy wskazówek i zaleceń co do pielęgnacji domowej stóp

- wdrażamy opiekę nad stopą cukrzycową

- wykonujemy komputerowe badanie stóp

- zajmujemy się doborem indywidualnych wkładek ortopedycznych

-refleksoterapìę stóp

- w razie potrzeby zostaniesz przekierowany do specjisty : fizjoterapeuty, chirurga, ortopedy, diabetologa, flebologa, poradni stopy cukrzycowej.



Pedicure kosmetyczny czy zabieg podologiczny? To często zadawane pytanie. Pomożemy Ci ocenić czego potrzebujesz.

Pedicure kosmetyczny jest to pielęgnacja zdrowych stóp. Opracowanie zrogowaciałego naskórka, opracowanie skórek okołopaznokciowych, obcięciu zdrowych paznokci i ich pomalowaniu. Do pielęgnacji stóp możemy zastosować zabieg parafinowy, peeling, krem, masaż relaksujący stóp, reflesoterapię. 


Zabieg podologiczny. Jest to pielęgnacja i leczenie stóp z problemami. Polega on na tym, że: specjalista podolog przeprowadza dokładny wywiad z pacjentem / klientem na temat ogólnego stanu zdrowia, a w szczególności stanu zdrowia kończyn dolnych. Zakładamy kartę klienta / pacjenta. Przeprowadzamy specjalistyczne oględziny kończyn dolnych i wnioski wpisywane są na kartę a propozycje pielęgnacji lub leczenia szczegółowo omawiane są z klientem.
Podczas zabiegu w sposób fachowy i bezbolesny usuwamy modzele, nagniotki, grubą i twarda skórę na stopach, następuje obróbka paznokci sterylnymi lub jednorazowymi narzędziami, (co zapewnia bezpieczeństwo) dobranymi do grubości płytki i w razie potrzeby z stosujemu odpowiednio dobrane preparaty.




WRASTAJĄCE PAZNOKCIE


Bez względu na to czy paznokieć jest wrastający czy wkręcający się oraz jaka jest przyczyną to bolesny problem. Przyczyn może być wiele:

- paznokcie mogą samoistnie rosnąć w dół wbijając się w wał paznokciowy – może to być przypadłość genetyczna. 

- przyczyną może być uraz mechaniczny. Bardzo częstym powodem takich urazów jest chodzenie w ciasnych, zwężanych i mało wygodnych butach.

- zbyt krótkie lub nieprawidłowe obcinanie paznokci 

- praca zawodowa lub przeciążenie stóp podczas treningów (dotyczy sportowców).

- deformacje stóp np. Hallux. 

- zła biomechanika spowodowana wadami postawy, skrzywieniem kręgosłupa, problemami z innymi stawami, biodrem, kolanem, czy stawem skokowym.


Nawet mały ból jest sygnałem aby jak najszybciej pojawić się u podologa.

Zaniechanie tego prowadzi do zaczerwienienia tkanki skórnej, obrzęk, powstaje rana, pojawia się wydzielina ropna i ziarnina. Ostatnia faza jest niezmiernie bolesna . Dochodzi do tego, że chory nie tylko mocno utyka, ale powoli przestaje całkowicie funkconować. 

Postęp podologii daje nam wiele rozwiązań tego problemy. W zależności od tego czy paznokieć wrasta płytko, czy ma szpiczaste zakończenie głęboko w tkance skórnej podolog dobiera odpowiednią terapię. Najczęściej jest to usunięcie wrastającego elementu paznokcia i założenie odpowiedniego rodzaju klamry ortonyksyjnej lub zastosowanie Kostki Arkady. 



Klamra z odpowiednią aktywacją ukierunkowuje płytkę paznokciową tak aby paznokieć mógł rosnąć w odpowiednim kierunku nie dając przy tym dolegliwości. 


Ból zazwyczaj ustaje po pierwszej wizycie a efekty widoczne są często już kilka dni po aplikacji klamry.

Terapia klamrą twa od kilku do kilkunastu miesięcy. W trakcie terapii wymagane są regularne wizyty w gabinecie podologicznym. Aby terapia była skuteczna konieczna jest współpraca pacjenta z podologiem. 

Zdążają się ekstremalne przypadki, gdzie wrastający paznokieć jest bardzo głęboko osadzony w wale lub jest bardzo duża ziarnina, i w takiej sytuacji kierujemy pacjenta do chirurga na plastyke wałów okołpaznokciowych. 


Na czym polega plastyka wałów paznokciowych?




Zabieg polega na usunięciu powiększonych zapalnie wałów paznokciowych z powodu wrastania paznokcia. Zabieg trwa do 45 minut i przeprowadza się go w znieczuleniu miejscowym. Szwy zakładane są na okres dwóch tygodni, jednak pacjent od samego początku może normalnie chodzić i funkcjonalnować.

Jak możesz zapobiegać wrastaniu paznokci? 



- Unikaj ciasnego, zawężającego się i niewygodnego obuwia 
-Prawidłowo skracaj paznokcie. Zawsze prosto z lekkim zaokrągleniem bocznych krawędzi. Nigdy nie obcinaj ich zbyt krótko i nie zostawiaj szpiczastych zakończeń paznokci. 
- Nie używaj ostrych narzędzi metalowych podczas samodzielnego pielęgnacji. 
-W przypadku pojawienia siępierwszych dolegliwości związanych z wrastaniem paznokcia skorzystaj z konsultacji u podologa.






REKONSTRUKCJA PŁYTKI PAZNOKCIA

Rekonstruować paznokieć możemy w wielu przypadkach: kiedy chcemy zabezpieczyć odsłonięte łożysko paznokcia, podczas prowadzenia terapii wrastających paznokci lub po doznanym urazie mechanicznym. Zdarza się, że tracimy paznokieć w wyniku choroby lub nieszczęśliwego wypadku. Stosujemy rozwiązanie, niepowodujące żadnych efektów ubocznych. Gwarantujemy poprawę estetyki Twoich paznokci.

ODCISKI


Odcisk to miejsce nadmiernie zrogowaciałego naskórka. Zwykle jest wyraźnie odgraniczony i ma twardy trzpień, który wrasta w miękkie tkanki. Trzpień może powodować ból i docierać nawet do okostnej. Taki zaawansowany odcisk może utrudniać chodzenie, a na pewno powoduje duży dyskomfort. Odcisk to reakcja naskórka na stały ucisk i tarcie.

MODZELE

Modzel to miejsce nadmiernie zrogowaciałego naskórka. Cała powierzchnia modzela ma żółtawy kolor i zwykle są to większe powierzchnie niż w przypadku odcisków. Modzel to reakcja naskórka na stały ucisk i tarcie.

BRODAWKI